
Poul Hulzink is senior beleidsmedewerker natuur, landschap en recreatie bij het Goois Natuurreservaat.
Volgens een studie van de University of Derby is de verbondenheid van mensen met de natuur sinds de 19e eeuw met meer dan 60% afgenomen. Deze daling wordt verklaard door de toenemende verstedelijking, het verdwijnen van lokale natuur én het feit dat ouders hun kinderen minder natuurkennis meegeven. Eenvoudigweg omdat natuur steeds minder beschikbaar is.
Als beheerder van natuur in een stedelijke omgeving zie ik naast uitdagingen ook kansen voor het Goois Natuurreservaat. Want de natuur is hier nooit ver weg. Dat maakt onze verbondenheid met de natuur zo waardevol. Want pas als je de natuur kent, wil je er ook voor zorgen.
Zichtbaarheid
Verbondenheid begint met zichtbaarheid, daar werken we actief aan. In onze terreinen plaatsen we nieuwe, herkenbare toegangs- en welkomstborden. Via social media en persuitingen vertellen we ons verhaal. Deze zomer verscheen zelfs onze 100e GNR-column van de boswachters in alle huis-aan-huisbladen van het Gooi. We investeren in ons netwerk, bezoekers en inwoners. We organiseren vele activiteiten en evenementen, met als een van de hoogtepunten ons jaarlijkse Schaapscheerdersfeest. Zo laten we van ons horen en betrekken we anderen bij ons werk.
Ambassadeurs
Toch we kunnen niet altijd overal zijn. Daarom zijn we trots op onze nieuwste aanwinst: de GNR-natuurbakfiets die deze zomer van start ging. Met een team van vrijwillige ambassadeurs trekken we naar drukbezochte plekken in onze gebieden. Zij gaan in gesprek met bezoekers, beantwoorden vragen, geven tips en zijn onze ‘ogen en oren’ in het veld. Dit najaar evalueren we de eerste resultaten, maar de ervaringen tot nu toe zijn veelbelovend. Daarom kunnen we nog wel een paar enthousiastelingen gebruiken! Wil je meedoen? Stuur ons gerust een mailtje: gooisnatuurreservaat@gnr.nl.
Deze nieuwe groep vrijwilligers is met recht ambassadeur van het GNR: met passie, kennis en vooral een warm hart voor de natuur. En dat geldt eigenlijk voor al onze vrijwilligers. Tijdens mijn bezoeken aan de natuurwerkgroepen ervaar ik steeds weer hoe inspirerend hun inzet is.
En… mijn ambitie gaat nog verder! Hoe mooi zou het zijn als straks álle inwoners van het Gooi zich ambassadeurs van de natuur voelen? Want samen koesteren we ons groene thuis!