Elke twee weken verschijnt er een column van de boswachters en herders van het Goois Natuurreservaat in de huis-aan-huisbladen van Enter Media, die in de hele regio Gooi worden verspreid. Onderstaande column verscheen in GooiseMerenNieuws, HilversumsNieuws, BELNieuws en HuizerNieuws.
Terug in de tijd…
Inmiddels ben ik dertien jaar als herder in dienst bij het Goois Natuurreservaat. Zeventien jaar geleden begon ik als stagiaire bij de schaapskooi in Blaricum. Mijn liefde voor het vak begon daar. Later kreeg ik de kans herder te worden bij de Larense kudde. Hoe gaaf was dat, als echte Larense! Deze schapen werden in 2008 aangekocht als trekkende kudde voor het beheer van de Gooise heidevelden. De eerste tien jaar bracht ik de lammertijd door in een schuur naast ons groepsverblijf ’t Laer, omgebouwd tot stal. Het was er klein, donker en knus.
De oude schaapskooi
Inmiddels hebben we alweer vier jaar onze werkstal in Laren aan de Westerheide, gevestigd in een voormalige manege. Nu ik dit typ, kijk ik uit op de oude schaapskooi die ook op het erf staat. Deze is gebouwd in de jaren 50 nadat de schaapskooi op de Aardjesberg in 1945 was verwoest. De oude schaapskooi is tot 1968 in gebruik geweest door een kudde van het GNR. Voor onze voltallige kudde is hij nu te klein. In de toekomst willen we de oude schaapskooi een nieuwe bestemming geven.
Foto’s van weleer? Deel ze met ons
Nu is de oude schaapskooi een opslagplaats. Ik ben sinds een tijdje ansichtkaarten en foto’s aan het verzamelen van de schaapskooi uit de jaren ’60 en de schaapskudde van toen. Inmiddels heb ik al een prachtige verzameling. Maar mocht iemand nog oude foto’s hebben, dan ontvang ik ze graag. Stuur een mailtje naar lebuhan@gnr.nl.
Rozenn Le Buhan
Hoofd veeverzorging en herder

PS Wil je de Gooise natuur helpen behouden en beschermen? Dat kan al met een eenmalige gift vanaf 5 euro. Elke gift is betekenisvol voor de natuur. Ik hoop op je steun!


