Blog van de boswachter

GNR > Boswachter John: Eikels!

Boswachter John: Eikels!

Elke twee weken verschijnt er een column van de boswachters van het Goois Natuurreservaat in de huis-aan-huisbladen van Enter Media. Onderstaande column verscheen in GooiseMerenNieuws, HilversumsNieuws, BELNieuws en HuizerNieuws.

Eikels!

Je zal maar in het bos wonen in of rond ons prachtige Goois Natuurreservaat, en een eikenboom hebben die onderdeel is van je bostuin. In de herfst vallen de eikels en later het blad. Beetje harken en je gazon is weer schoon. Doe je dat niet, dan gaan al die eikeltjes ontkiemen en wordt je gazon een eikenbos. Dit najaar echter is het bijna wekelijks harken en kilo’s eikels afvoeren. Het is een super eikeljaar. Wij bosbouwers noemen dat een mastjaar. En dit jaar is een volmastjaar.

Akkeren op de mast

Ik heb al 5 van dit soort bakken (zie de foto) van mijn gazonnetje geharkt. En dat is dan nog maar een derde van wat de boom voortbrengt. Tientallen kilo’s dus. Dat is goed nieuws voor eikeleters als bosmuizen, eekhoorns, gaaien en houtduiven. Het is ontzettend eiwitrijk voedsel. En daar profiteren roofdieren als de vos, boommarter, uilen, buizerd en havik op hun beurt ook weer van in de winter.

Varkens zijn er ook dol op. Die werden vroegen door de boeren in het bos ‘geakkerd op de mast’, zoals dat heette. Ik heb nu een bak gevuld voor een collega die wat varkens houdt voor de hobby. De rest is voor de natuur.

Tip: Neem voor de herfsttafel thuis gerust eikels mee, maar blijf wel op de paden. Dan kunnen de dieren in het bos met een gerust hart van dit feestmaal genieten en zich opvetten voor de winter.

John Didderen
Boswachter

PS Wil je de Gooise natuur helpen behouden en beschermen? Dat kan al met een eenmalige gift vanaf 5 euro. Elke gift is betekenisvol voor de natuur. Ik hoop op je steun!

Ja, ik geef een eenmalige gift

Meer blogs van de boswachter