Elke twee weken verschijnt er een column van de boswachters van het Goois Natuurreservaat in de huis-aan-huisbladen van Enter Media. Onderstaande column verscheen in GooiseMerenNieuws, HilversumsNieuws, BELNieuws en HuizerNieuws.
Rust voor dieren
De Westerheide is een van de beste plekjes om in augustus de bloeiende heide te bewonderen. Door de glooiing van het landschap kun je er prachtig uitkijken. Dat weten meer mensen, en het gebied wordt dan ook druk bezocht.
Om de dieren hier een beetje rust te gunnen, zijn we hard aan de slag geweest. Aan een kant van de Westerheide lagen veel kleine paadjes. Door deze zogeheten olifantenpaadjes raakt de natuur te versnipperd. Zo blijven er nauwelijks plekjes over voor dieren om overdag te schuilen.
Verstoring door honden, ook aan de lijn
Er is onderzoek gedaan naar de verstoring die mensen met honden geven, ook als ze aan de lijn zitten. Sommige lijnen zijn namelijk meterslang. Als je een kaart op basis daarvan inkleurt, zie je pas hoe weinig ruimte er voor de wilde dieren overblijft. Daarom hebben we op een paar plekken een rustgebied gecreëerd door klaphekken weg te halen en sluippaadjes dicht te maken.
Handje helpen
Dat is niet alleen belangrijk voor grote dieren zoals reeën, vossen en dassen, maar ook voor vogels. Zo vind je op de Westerheide een bijzondere grondbroeder: de nachtzwaluw. Hij is vooral actief in de schemering en maakt een ratelend geluid. Overdag rusten deze bruine vogels op de grond of een tak en zijn ze bijna onzichtbaar door hun goede schutkleur.
Met de rustgebieden helpen we deze dieren een handje. En jij kunt gewoon van die mooie heide blijven genieten op de vele andere paden!
Daan Eijben
Boswachter
PS Wil je de Gooise natuur helpen behouden en beschermen? Dat kan al met een eenmalige gift vanaf 5 euro. Elke gift is betekenisvol voor de natuur. Meer informatie vind je via de knop hieronder.